معرفی کتاب

خلاصه کتاب ” سرمایه روانشناختی ” نوشته فرد لوتانز

خلاصه کتاب ” سرمایه روانشناختی ” نوشته فرد لوتانزReviewed by طیبه زارعی on Apr 4Rating:

خلاصه کتاب ” سرمایه روانشناختی ” نوشته فرد لوتانز

سرمایه روانشناختی ، مفهوم و ابزاری دیگر در حوزه روانشناسی مثبت گرا است که اولین بار توسط فرد لوتانز کتابی در این رابطه ارائه داده شد .

یکی از دغدغه های امروزی مدیران در سازمان ها وجود مسائلی مانند استرس، افسردگی، اضطراب، خشم و نارضایتی شغلی، عدم تعهد سازمانی، بی انگیزگی و غیبت کارکنان می باشد و از طرفی روانشناسی مثبت گرا اعتقاد دارد همانطور که نبود بیماری به معنای وجود سلامت نیست، در سازمان ها هم نبود مسائل و مشکلات علت سطح مطلوب عملکرد سازمانی نمی باشد. کتاب سرمایه روانشناختی به برخی از این اصول پرداخته است. 

 

روانشناسی مثبت گرا
بعد از اینکه دکتر سلیگمن روانشناسی مثبت گرا را با دو هدف، کمک به مردم عادی برای داشتن زندگی بهتر و شادتر و کمک به شکوفایی قابلیت ها و پتانسیل های موجود در افراد معرفی و ارائه داد، فرد لوتانز به این مسئله پرداخت که روانشناسی مثبت گرا فقط در توسعه فردی افراد موثر و مفید واقع نمی شود، بلکه می تواند در سطح کلان تر یعنی در سازمان‌ ها و در دنیای صنعتی و سازمانی نیز اثرات مفید و موثری به همراه داشته باشد و بدین ترتیب او برای اولین بار مفهوم روانشناسی مثبت‌گرا (POB) را مطرح کرد.

سرمایه های سازمانی
در این کتاب با نوع چهارم سرمایه های سازمانی (سرمایه روانشناختی) که مشتقی از رفتار سازمانی مثبت گراست آشنا می شویم. این کتاب به ارائه تئوری ها، یافته های تجربی و کاربردی درباره نقاط و ظرفیت های روانشناختی مثبت گرا در سازمان ها که قابل توسعه و اندازه گیری هستند می پردازد.

خلاصه کتاب ” سرمایه روانشناختی ” نوشته فرد لوتانز

۴ بعد سرمایه روانشناختی
در فصول مختلف این کتاب ۴ بُعد سرمایه روانشناختی معرفی و در سه سطح فردی، رهبری و سازمانی مورد بررسی قرار گرفته است:

کارآمدی: Efficacy
باور و اطمینان فرد به توانایی هایش برای رسیدن به موفقیت و هدفی که در ذهن دارد.

امید: Hope
پشتکار و عزم قوی در مسیر رسیدن به هدف و قدرتِ یافتن مسیرها به سوی هدف به منظور موفقیت.

خوش بینی: Optimism
انتظار اتفاق افتادن وقایع مثبت و مطلوب در آینده.

تاب آوری: Resiliency
توانایی تحمل کردن، برگشت به وضعیت عادی و ادامه دادن بعد از تحمل مصیبت ها و مشکلات است.

اهمیت سرمایه روانشناختی
روانشناسی مثبت گرا یک پارادیم تأکید و تمرکز بر روی نقاط قوت و توانمندی ها (توسعه منابع انسانی) به جای تمرکز و تاکید صرف روی نقاط ضعف و درمان مشکلات (بهسازی منابع انسانی) است. مطالعه کتاب سرمایه روانشناختی می تواند برای سازمان هایی که دغدغه کارکنان را دارند و به دنبال پیشرفت و ایجاد مزیت رقابتی پایدار در محیط های پرچالش امروزی هستند مفید و موثر باشد، به دلیل این که این موضوع (سرمایه روانشناختی) قابل توسعه و آموزش است و تحقیقات نشان داده سازمان هایی با کارکنان با سطح بالای سرمایه روانشناختی، کارآمدتر، منعطف تر، خلاق تر بوده و مقاومت کمتری درمقابل تغییرات از خود نشان می دهند.

خلاصه کتاب ” سرمایه روانشناختی ” نوشته فرد لوتانز

معرفی فرد لوتانز

فرد لوتانز در ۲۸ ژوئن ۱۹۳۹ در ایلات متحده آمریکا متولد شد. او استاد مدیریتی است که در رفتار سازمانی تخصص دارد. او در دبیرستان آیووا و دانشگاه آیووا دوره ی تحصیلی خود را سپری کرد. در سال ۱۹۸۶ او به عنوان رئیس آکادمی مدیریت انتخاب شد.

فرد لوتانز سمینارهای بسیاری را در دانشگاه کلمبیا، زمانی که مدیریت آن جا را بر عهده داشت برگزار می کرد. او همچنین مدتی کاپیتان ارتش در ایالات متحده آمریکا بود.

او در زمینه علمی دنباله روی مبحث علوم رفتاری به منظور مدیریت رفتار انسان در سازمان ها بود. لوتانز در دهه ۱۹۸۰ تحقیقات خود را از نوع کیفی و مختلط در رابطه با آنچه مدیران نسبت به عملکرد کارکنان در فعالیت های روز مره خود انجام می دهند شروع کرد. تحقیقات او نشان از اهمیت بازی کردن ( مثلا شبکه گذاری و تعامل با بیگانه ها ) برای پیشبرد در سازمان ها بود.

 

این مطلب با ارزش را هم بخوانید
خلاصه کتاب ” رسیدن به فروش بیش از حد ” نوشته دنیل پریستلی
منبع:/bazaracademy.ir
نمایش بیشتر
رادیو ثروت

طیبه زارعی

نویسنده در گروه موفقیت عاشق ثروت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا